Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici
Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici

Zvýšená či vysoká teplota je snáď najčastejším zdravotným problémom, ktorému musíte ako rodičia čeliť. Teplota je pre nás signálom, že sa niečo deje a že dieťa pravdepodobne bude choré. Predstavuje obranný mechanizmus nášho tela, ktorý mu má pomôcť vysporiadať sa – najčastejšie s infekčným ochorením. Zvýšená teplota je teda príznakom najčastejšie infekčných ochorení, pravidelne ale sprevádza aj iné skupiny ochorení.

 

Moje dieťa má teplotu, čo mám robiť ?

 

  • teplotu treba spoľahlivo odmerať, - u malých detí je najvhodnejšie meranie v konečníku (tam je teplota vyššia o 0,5 °C oproti teplote pod pazuchou), u väčších detí meriame pod pazuchou, aktuálne používané digitálne teplomery treby pevne a dostatočne dlho držať. Bezkontaktné teplomery sú len hrubou orientáciou o teplote.

  • v prípade že je teplota presahuje 38 °C, event. 38,5 °C u väčších detí, je potrebné ju ošetriť liekom od teploty. Liekom prvej voľby je vždy paracetamol (Paralen, Panadol …) v odporúčanom dávkovaní. Poznačte si čas podania lieku. Vždy je vhodné mať k dispozícii aj sirupovú (tabletkovú formu) aj čípky (v prípade, že dieťa vracia). Druhou možnosťou na ošetrenie teploty je ibuprofen (sirup, čípky, tablety), ktorý možno podávať deťom od 3 mesiacov, event od 6 kg váhy. Efekt podaného lieku môžeme očakávať až po cca 1-1,5 hodine. Teplotu je nutné v prípade horúčky ošetriť aj novorodencovi ! – u neho vždy paralenom. Okrem ošetrenia teploty liekom sú dôležité aj režimové opatrenia – ľahký odev, telesný kľud, dostatok tekutín. Dieťa treba mať pod dohľadom. Medzi rovnakým liekom treba dodržať aspoň 6 hodín odstup, v prípade, že teplota vystúpi veľmi skoro, je možné použiť druhý liek, najskôr po 4 hodinách.

  • Ak je teplota vysoká a horšie alebo pomalšie klesá po podaní lieku, môžeme tomu napomôcť zábalmi event. Vlažnou sprchou, ktorá telo mierne ochladí fyzikálnou cestou. Tieto metódy nesmieme aplikovať, ak má dieťa zimnicu, má studené ruky a nohy, event. má „zlú farbu “.


Poradenský list pre rodičov s 0 – 5 r. deťmi, ktoré majú horúčku Väčšina detí s horúčkou sa zlepší veľmi rýchlo, ale niektoré deti sa môžu zhoršiť. Musíte pravidelne kontrolovať svoje dieťa a riadiť sa nižšie uvedenými radami.© 2017 Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici | Všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA