Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici
Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici
 • Kedy treba ísť k lekárovi ak má moje dieťa teplotu :

  - dieťa do 3 mesiacov je vhodné,aby v prípade teploty bolo v najbližších hodinách vyšetrené lekárom

  - lekára treba bezodkladne vyhľadať, ak je celkovo zmenený stav dieťaťa – výrazne malátne či predráždené, ak teplota vôbec alebo len veľmi málo klesá, ak má dieťa zlý kolorit - mramorovaná, bledá až našedlá koža, ak má krvácavé prejavy na koži

  - ak teploty pretrvávajú dlhšie ako 3 dni, i keď ich dieťa dobre zvláda

  - ak má v anamnéze prekonanú závažnú infekciu event. nejaký rizikový faktor (napr. anomálie močového traktu)

 • Kedy možno s vyšetrením vyčkať ?

  - ak je dieťa v celkovo dobrom stave, teploty dobre po ošetrení klesajú, prijíma tekutiny a stravu, nemá iné závažnejšie ťažkosti (silné bolesti brucha, zhoršujúci sa kašel, dušnosť, bolesti na hrudníku, silné bolesti hlavy)

 • A čo febrilné kŕče ?

  U malých detí do 5 rokov sa môžu vyskytnuť ako komplikácia teplotného stavu. Nesúvisí s výškou teploty ani s typom ochorenia. Dieťa pri nich stráca vedomie, môže byť chabé, alebo mať zášklby na končatinách, chrčivo dýchať. V takom prípade hlavne ostaňte pri dieťati, ak máte Diazepam do konečníka, treba ho podať, volajte 155, dieťa neochladzuje, nedávajte pod vodu, nedávajte zábaly. Po odoznení kŕčov treba ošetriť teplotu. Ak by stv prešiel skôr než zavoláte 155 , treba s dieťaťom prísť na vyšetrenie (nezabudnúť ošetriť teplotu)

 • pozornosť treba venovať aj ľahlo zvýšeným teplotám, v prípade že trvajú dlhšie alebo sa objavujú s rôznymi prestávkami

 

Užitočné informácie pred vyšetrením : lekár sa bude pýtať odkedy dieťa teplotuje, ako často má teploty, kedy a čo ste dávali od teploty, aké má iné ťažkosti. U malých detí, ktoré nemajú zjavné problémy ( nádcha, kašeľ ) a majú vysoké teploty, k vyšetreniu je vždy užitočné doniesť zachytený moč ( ten treba doniešť vždy, ak Vaše dieťa prekonalo zápal obličiek ).

Publikované: 20.03.2017
© 2017 Detské oddelenie nemocnice v Považskej Bystrici | Všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA